CVS (Centrum Ochotników Cierpienia) jest międzynarodową Konfederacją Diecezjalnych Stowarzyszeń, założoną w 1947 roku przez księdza prałata Luigi Novarese. Ksiądz prałat Luigi Novarese jest założycielem kilku wielkich dzieł.Jako pierwsze dzieło, w maju 1943 roku powstała „Maryjna Liga Kapłanów”, niosąca pomoc kapłanom - chorym i zdrowym - w szerzeniu prawdziwego nabożeństwa do Najświętszej Maryi Panny. Jego inicjatywą stała się coroczna pielgrzymka kapłanów do Lourdes, połączona z rekolekcjami. W maju 1957, powstało „Centrum Ochotników Cierpienia”.
W roku 1950 powstało Stowarzyszenie „Cichych Pracowników Krzyża”- najważniejsze dzieło prałata Novarese.
Ostatnią rodzina, którą zrodziło serce ks. Prałata Novarese w 1952 roku to „Bracia i Siostry chorych”. Powstała z zamysłem, aby stworzyć osobom zdrowym możliwość wspierania chorych.
Stowarzyszenie zostało zaaprobowane przez Jana XXIII w dniu 24 listopada 1960, w Breve Apostolskim Valde Probandae, które zalicza „Cichych Pracowników Krzyża” wraz z trzema podlegającymi mu współstowarzyszeniami: „Ochotnikami Cierpienia”, „Ligą Kapłanów Maryjnych” i „Braćmi i Siostrami Chorych” do stowarzyszeń religijnych.
Centrum Ochotników Cierpienia prowadzi apostolat wśród chorych, realizując wizję ks. Luigi Novarese. Pragnął on, by człowiek chory odkrył wartość swojego cierpienia i składał go w ofierze za bliźnich, Kościół i świat współuczestnicząc w ten sposób w misterium Męki Chrystusa
. Dzięki temu chory staje się apostołem wśród cierpiących i pomaga im odkryć sens cierpienia. Żyjąc w jedności z Maryją, członkowie Centrum odpowiadają na Jej wezwanie do modlitwy skierowane podczas objawień w Lourdes i Fatimie.
Centrum Ochotników Cierpienia ma na celu przede wszystkim: włączyć osoby chore, cierpiące, z charakterystyczną dla nich aktywnością, w aktywność pastoralną Kościoła lokalnego oaz włączyć niepełnosprawnych w życie społeczne, zapewniając im ich niezależność.
Co chce dać Tobie Centrum ?
Centrum Ochotników Cierpienia chce wzbogacić Twoją godność człowieka cierpiącego poprzez wpisanie jej w Mistyczne Ciało Chrystusa, chce zobowiązać Cię do budowania Królestwa Bożego, chce nadać zbawczą wartość twojej pokucie, pracy i cierpieniu.
Aby stać się „Ochotnikiem Cierpienia” osoba chora powinna wypełnić deklarację. Każdy deklarujący się jako Ochotnik Cierpienia winien żyć w stanie łaski uświęcającej i przyjąć orędzia Matki Bożej z Loudes i Fatimy. Odpowiedź na te wezwania oznacza zrozumienie i zaakceptowanie przez chorego swojego cierpienia, a także ofiarowanie go Chrystusowi przez ręce Maryi za wszystkich grzeszników.
Miejscem formacji każdego Ochotnika Cierpienia jest grupa przewodnia istniejąca w parafii. W formacji ogólnej podstawą jest Słowo Boże, nauczania Kościoła, wskazania pasterskie biskupów oraz charyzmat Założyciela
Żywotność i duszpasterska skuteczność Centrum zależą w dużej mierze od aktywności i entuzjazmu tych grup w parafiach.
W Parafii świętego Józefa na Przymorzu spotykamy się na wspólnej modlitwie w pierwsze soboty miesiąca na Mszy Świętej
o godz. 11.00 zakończonej indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.
Dalsza część spotkania (formacja) odbywa się w salce parafialnej.
Na spotkania sobotnie zapraszamy wszystkich Ochotników Cierpienia oraz sympatyków.
W ramach działalności Stowarzyszenia COC Archidiecezji Gdańskiej pod przewodnictwem asystenta kościelnego ks. prałata Stanisława Łady organizowane są:
- pielgrzymki krajowe (Częstochowa, Licheń, Gietrzwałd, Święta Lipka, Sokółka itp.)
- pielgrzymki zagraniczne (Lourdes, Fatima itp.)
- Wyjazdy do Głogowa na 20tygodniowe turnuzy rehabilitacyjne dla osób ważną grupą inwalidzką oraz ich opiekunów